top of page

Scenarij

UVOD

Rat u Iraku bio je vojna intervencija u svrhu okupacije Iraka od koalicije 48 zemalja koju je predvodio SAD.
Glavni povod za rat bilo je navodno oružje za masovno uništenje u posjedu iračkog diktatora Sadama Huseina koje se smatralo prijetnjom Americi. Drugi razlog za rat, prema nekim službenicima SAD-a, bila je navodna suradnja Huseina i Al-Qaide, ali nijedan dokaz o ikakvoj suradnji ili vezi između njih nije nikada pronađen. Ostali razlozi bili su iračka financijska potpora palestinskim bombašima samoubojicama, kršenje ljudskih prava, širenje demokracije kao i bogate rezerve nafte, iako su službenici zanijekali tu zadnju opasku.
Sama invazija je trajala od ožujka do svibnja 2003., u kojoj je koalicija okupirala Irak i svrgnula Sadama Huseina, dok su se od druge faze vodile borbe protiv napada pobunjenika koji su se borili protiv okupacije, građanskog rata između sunita i šijita te Al-Qaida suradnika koji su infiltrirali Irak, a koja je trajala preko šest godina. Sam rat izazvao je brojne kontroverze, iako SAD tvrdi da je legitiman te da je jedan u nizu njegovih ratova protiv terorizma. Američki predsjednik George W. Bush je pri kraju svojeg mandata priznao neke greške, ali je isto tako izjavio da nije zažalio što je pokrenuo rat zbog uvođenja demokracije i eliminiranja Huseinovog režima u toj državi. U 2008., Irak se nalazio na petom mjestu na Indeksu propalih država svijeta, a 2009. na šestom mjestu. Nakon odlaska Busha sa dužnosti predsjednika, njegov nasljednik Barack Obama je u kolovozu 2010. pokrenuo masovno povlačenje američkih vojnika iz Iraka, čime je nakon 7 i pol godina završen rat.

OP INTO THE BLOOD

2 godine nakon povlačenja vojske država je u rasulu i na rubu novog građanskog rata. Al-Qaidini suradnici uspijevaju pomiriti plemena dajući im zajedničkog neprijatelja - Ameriku i saveznike, optužuju ih za pljačkanje iračke nafte i da su im nametnuli korumpiranu vladu koju žele srušiti. Obama zbog nadolazećih izbora ne želi slati dodatnu vojsku jer smatra da su izvješća CIA-e pogrešna i da nema razloga za zabrinutost. Diljem cijelog iraka počinju masovne demonstracije koje eskaliraju u Baghdadu...

OP INTO THE BLOOD 2 : BACK TO BAGHDAD

Nakon što su prošle godine istjerani iz Baghdada Obama jakom kampanjom protiv terorizma konačno dobija naklonost Kongresa da pošalje vojsku u Irak i da svrgne s vlasti trenutne vođe koje su preuzele Irak nakon pobune 2012. Dobio je dozvolu za ograničene napade ne smije slati vojsku na teren dok ne oslabi obranu, a to je izvršio preciznim raketiranjem krstarećim projektilima. Rezultat toga su razrušeni Baghdad koji je sada prepun malih ratnih zona

OP INTO THE BLOOD 3 : FALSE PROPHET

Krvava bitka za Bagdad je završena unatoč velikim gubitcima za saveznike grad je zauzet i mir je uspostavljen. Vođa pobunjenika (kodno ime False prophet) je pobjegao sumnja se da je utočište pronašao u gradu Basri. Prvi izvještaji sa terena javljaju da ponovno okuplja vojsku za nastavak rata , a pažnju na sebe je skrenuo rušenjem helikoptera koji je prevozio VIP osobu. Pošto je Basra pod britanskom okupacijom misiju potrage i spašavanja vodit će SAS uz potporu američkog nosača aviona USS Nimitz smještenog u Perzijskom zaljevu.

bottom of page